Voorzitter Thomas Tousseyn (48) maakt zich geen zorgen over degradatieplaats van Cercle Brugge: “We willen zo snel mogelijk weer Europa in”
Thomas Tousseyn (48) is sinds februari 2023 voorzitter van Cercle Brugge. Het liefst in de schaduw – hij noemt zichzelf dan ook een atypische voorzitter. De vorige vier seizoenen viel er véél te vertellen over Cercle. Sinds begin 2023: eerst 8ste, dan 4de, gevolgd door een weergaloos historisch Europees parcours. Maar in hetzelfde seizoen werd maar nipt de degradatie vermeden. Toen wilde de voorzitter daar liever niet teveel over kwijt. Maar aan de vooravond van de twee West-Vlaamse derby’s komt Tousseyn uitzonderlijk toch nog eens buiten. Al staat Cercle intussen wéér 13de.
Het gesprek vond maandagochtend plaats in O-Forty Business & Meeting Center in Oostkamp, waar het commerciële, business, financiële en juridische departement al bijna vijf jaar huizen. Het zijn indrukwekkende en innovatieve gebouwen, het geeft de sterke groei en professionalisering van Cercletje aan.
Thomas Tousseyn is arts-specialist in de pathologische ontleedkunde in de Universitaire Ziekenhuizen KU Leuven én professor aan de KUL. Sinds begin 2023 is hij dus ook voorzitter van Cercle Brugge. De Vereniging waar de Varsenarenaar al van kindsbeen supporter van is. Puur groen-zwart bloed – de professor zou naar verluidt bij elk verlies van zijn ploeg een paar dagen niet aanspreekbaar zijn. We hebben geluk: Cercle verloor vorige zondag niét van Genk (2-2) én het speelde prima voetbal.
Tousseyn: “Ik vond het ook een goede wedstrijd van ons tegen een ploeg met veel kwaliteiten. Gaandeweg vonden we ons spel en we lieten ook mooie dingen zien. Maar wat me het meest plezierde, is de vechtersmentaliteit die ik zag. Twee keer terugkeren tegen een ploeg als Genk is niet zo evident. Het had zelfs 3-2 kunnen zijn, maar uiteindelijk vond ik het een correcte uitslag.”
Je bent dus vandaag aanspreekbaar?
(lacht) “Dat is mijn supportershart, hé. Ik ben al meer dan veertig jaar supporter. Supporters willen alleen maar winnen, maar ik kan ook tevreden zijn met een goede wedstrijd.”
Ik kan mij niet voorstellen dat je een voorzitter bent die zich na een slechte match kwaad komt maken in de kleedkamer.
“Neen. Dat is ook mijn rol niet. Ik zie de spelers voldoende buiten de kleedkamer.”
Als voorzitter maakte je de eerste twee jaar enkel triomfen mee. Nadien volgde alleen maar diepe ellende, bijna degradatie zelfs.
“Ik werd voorzitter tijdens een sportieve hoogconjunctuur. Eerst 6de, dan 4de met voor het eerst in veertien jaar weer Europees voetbal – net tijdens het 125-jarige bestaan van Cercle. Daar kwam nog die historische Europese campagne bij. De achtste finales van de Conference League, dat is niet evident hoor. Kijk maar naar Charleroi en Anderlecht dit seizoen. Maar het belangrijkste van dat Europese avontuur was het bewustzijn: ook dit is Cercle! Naar de lijfspreuk van Lodewijk van Gruuthuse (uit invloedrijk geslacht in Brugge in de 15de eeuw, red.): Plus est en vous!”
Tegelijk konden jullie je vorig seizoen maar héél nipt redden.
“We waren in een situatie verzeild waar we vooraf nooit rekening mee hadden gehouden. Sinds 2021 waren we sportief alleen maar gegroeid. Het was vooral de tol van de Europese campagne. We hadden van juli tot in december 34 wedstrijden gespeeld, dat is evenveel als de Bundesliga op een heel seizoen. Met de jongste ploeg van Europa! Maar plots eindigden we 14de en moesten we barrages spelen. Mijn supportershart bloedde, de beelden van de degradatie van 2015 en die dramatische match tegen KV Mechelen kwamen al boven. Maar als bestuurder weet je: we hebben een duidelijk plan en traject uitgestippeld: dit komt goed. Ik zag het als professor zo: we staan voor een tweede zit. We zijn daarin met glans geslaagd.”
Vandaag staan jullie alweer 13de.
“Op drie punten van de achtste plaats, wat nog steeds onze ambitie is. We hebben ook al een paar zware tegenstanders achter de rug, in principe volgt nu een haalbaarder programma: Zulte Waregem, La Louvière, OHL…”
Euh… haalbaarder programma? Heb je zondag Zulte Waregem gezien tegen AA Gent?
“Ze waren héél goed, ze zitten duidelijk in een flow. Ik heb veel sympathie voor wat ze in Waregem presteren. In onze laatste match in Waregem moésten wij winnen en zijn zij gedegradeerd, ik leefde mee met de bestuurders. Ik kijk alvast uit naar de derby.”
Zijn jullie ondanks de 11 op 33 tevreden over het werk van coach Onur Cinel?
“Ja! Op ons voetbal is niet veel aan te merken. Onur is een enthousiaste coach en een winnaar met een duidelijk verhaal.”
Het ontslag van Miron Muslic, Jimmy Dewulf en Bernd Storck als trainer, de vervanging van technisch directeur Rembert Vromant door Luciano Murcio, de installatie van de jonge CEO Klaas Reynaert… Had je daar als voorzitter een beslissende stem in? U woont in het Leuvense, bent niet zó vaak op Cercle aanwezig en zou zelfs niet alle matchen bijwonen.
“Dan bent u slecht ingelicht: ik ben al sinds 2013 op álle wedstrijden van Cercle aanwezig, thuis én op verplaatsing, tenzij ik zelf moet werken. Ik verhuis trouwens binnenkort weer naar West-Vlaanderen. Maar ik ben inderdaad geen typische voorzitter: ik ben niet de hoofdaandeelhouder. Maar ik ben daarom niet minder betrokken.”
“We staan vandaag op drie punten van de achtste plaats, wat nog steeds onze ambitie is”
AS Monaco is de hoofdaandeelhouder en de beheerder van de sportieve gang van zaken bij Cercle, al zeker sinds het Carlos Avina als technisch directeur overnam van Cercle.
“Vooreerst: toen Monaco koos voor een lokale voorzitter was dat voor het bestuur (drie ‘Bruggelingen’, waarbij recent ook ex-speler Wim Henneman als financieel specialist en twee afgevaardigden van Monaco, red.) een grote blijk van vertrouwen. Maar ik ben geen voorzitter die de belangrijke operationele beslissingen zelf neemt, daarvoor hebben we een zeer competent management. Ik adviseer waar nodig. Ik ben er om de Cercle-waarden te bewaken en de continuïteit te waarborgen. Al ben ik als voorzitter van de Raad van Bestuur voor de Belgische wetgeving wel juridisch aansprakelijk. En ik zit de Algemene Vergadering voor. Mijn rol is evenwel meer die van bruggenbouwer: met de aandeelhouders, met de vzw, met de stad Brugge, de fans… Het ontslag van een coach is eerder een zaak van ons zeer competent sportief management dat over een uitgebreide scouting beschikt.”
Is de voorzitter tevreden over het werk van afgelopen zomer van het jonge management? Jullie hadden toch niet opnieuw een 13de plaats verwacht?
“Ik maak me gezien ons voetbal niet teveel zorgen. We hebben een jonge ploeg, die nog zal groeien naarmate de competitie vordert. Klaas kende al van vroeger het huis en is duidelijk meegegroeid met onze visie, Murcio was vier jaar geleden al adjunct van Carlos Avina… allemaal belangrijk voor de eigenheid van Cercle. Zo zijn we intussen al een plan aan het uittekenen voor de volgende vijf jaren.”
Vertel.
“De consolidatie van de visie die we vijf jaar geleden hebben neergezet: talentontwikkeling vooral, verder kansen geven aan de jeugd. Met ónze eigenheid, we willen geen Monaco B zijn. We vormen samen met Monaco één team. Monaco én Cercle. Carlos was trouwens zondag aanwezig op de wedstrijd.”
Na Zulte Waregem zondag volgt donderdag nog een West-Vlaamse derby, dan ontvangen jullie voor de beker Kortrijk. Ik heb nooit begrepen dat die bekercompetitie, die voor ploegen als Cercle een heel seizoen kan kleuren, zo vaak ondergeschikt wordt gemaakt.
“Ik ook niet… Eén van mijn eerste tintelende ervaringen met Cercle was de bekerzege tegen Beveren in ’85 op Anderlecht. Het blijft de kortste weg naar Europa. Want we willen zo snel mogelijk nog eens Europa in. We hebben vorig seizoen gezien wat voor een fantastisch avontuur dat kan zijn. En hoe interessant we dan plots worden op de transfermarkt, we moeten dan ook leefbaar blijven.”
Maar intussen lijken jullie springlevend: de eerste steen van het nieuwe oefencentrum in sportpark Gulden Kamer is intussen gelegd. Maar de plannen voor het nieuwe stadion blijven uit.
“De Gulden Kamer moet een hefboom worden. De laatste keer dat Cercle zelf een gebouw neerzette, dateert van honderd jaar geleden, geloof ik. De Gulden Kamer wordt een uithangbord die onze toekomst zal bepalen én ons nog meer zal verankeren. Het is ook een teken van vertrouwen van Monaco dat samen met de Stad Brugge (drie miljoen euro, red.) voor de financiering van tien miljoen euro zorgde. En wat betreft het stadion: omdat Club op Olympia blijft en een stadion van 40.000 man voor ons veel te groot is – zelfs Jan Breydel is te groot voor ons – werken wij met de stad aan een oplossing op maat.”
Zal Monaco ook zwaar investeren in het nieuwe stadion?
“Vorig seizoen hadden we voor het eerst geen financiële inbreng nodig van Monaco om onze rekeningen te doen kloppen. We hebben zelfs winst gemaakt. Maar Monaco blijft meedenken in ons groeiproces, dus ook in de nieuwe infrastructuur.”
Frank Buysse
via KW 24 10 25